Szukaj Pokaż menu

Faktopedia – Apel o niestosowanie sztucznej inteligencji w celach militarnych

65 420  
394   216  
Dziś m.in. apel o niestosowanie sztucznej inteligencji w celach militarnych, zamrażanie ciał po śmierci oraz czy lokomotywy parowe mogą się jeszcze przydać.

Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu XLV

63 498  
302   244  
Pogodę popie****iło! Mamy początek marca, a za oknem pełnię wiosny. Mamy jednak wybór. Cieszyć się chwilą i radować z pięknej aury lub martwić o zmiany klimatyczne i przyszłość, jaka się z tego tytułu przed nami wszystkimi maluje. Niezależnie od tego, którą postawę przyjmujecie, dodatkowa dawka dobrego humoru na pewno wam nie zaszkodzi.

Zatrzymane w kadrze – Dwóch znanych muzyków i zdecydowanie za dużo używek

45 691  
400   62  
Dzisiaj chcielibyśmy zabrać Was w podróż na Wyspy Salomona, zahaczymy o Indie, Amerykę i Wielką Brytanię, by finalnie wylądować w Oblęgorku...

#1. Japoński niszczyciel Kikuzuki wyrzucony na brzeg na Nggela Sule na Wyspach Salomona, około 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Kikuzuki został zbudowany w japońskiej stoczni w mieście Maizuru. Był to niszczyciel klasy Mutsuki. Zwodowany został 15 maja 1926 roku, a 20 listopada wcielony do służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Japonii.
4 maja 1942 roku, podczas tankowania innego okrętu, Okinoshimy, jednostka została zaatakowana przez lotniskowiec Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych USS Yorktown z 28 bombowcami nurkującymi oraz 12 pokładowymi samolotami torpedowo-bombowymi Douglas TBD Devastator na pokładzie.
Pierwsze pociski i torpedy szczęśliwi ominęły Kikuzuki, ale w końcu jedna z torped wystrzelona z Devastatora trafiła prosto w maszynownię na prawej burcie. Eksplozja zabiła dwanaście osób i zraniła kolejnych czternastu marynarzy, a także spowodowała całkowite unieruchomienie jednostki. Kikuzuki został zabrany na hol i odholowany do zatoki Halavo u wybrzeży wyspy Floryda.
5 maja 1942 roku podczas gwałtownego przypływu niszczyciel zatonął i został porzucony.

#2. Wybuch zamieszek społecznych w Bombaju w Indiach we wrześniu 1946 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Hinduscy i muzułmańscy uczestnicy zamieszek starli się na ulicach miasta po tym, jak Hindusi stali się celem podczas strzelaniny. Chwilę później Hindusi i muzułmanie zwarli szyki przeciwko próbującym interweniować i przywrócić porządek na ulicach brytyjskim oficerom. Do walk ulicznych rzucono 300 żołnierzy indyjsko-brytyjskich, którzy ostatecznie rozprawili się z tłumem. W wyniku zamieszek zginęło 129 osób.

#3. Ogromny domek dla lalek należący do królowej Marii, żony króla Jerzego V, zostaje rozebrany na mniejsze części, spakowany i wysłany do Windsoru, 1923 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Ekstrakcja zęba w sklepie monopolowym. Asystent przytrzymuje głowę ręcznikiem, a „dentysta” usuwa ząb za pomocą obcęgów, 1872 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Samochód promocyjny zakładów szewskich Peters Bros. Shoe Repair w kształcie buta, San Francisco, Kalifornia, 1922 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. 21-letnia Sarla Thakral, pierwsza Hinduska, która otrzymała licencję pilota, 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzona 6 sierpnia 1914 roku Sarla wyszła za mąż w wieku 16 lat za P. D. Sharmę. Dobrze sytuowany mężczyzna pochodził z rodziny, w której ówcześnie żyło aż 9 pilotów w służbie czynnej. Teść młodziutkiej mężatki był z kolei właścicielem firmy lotniczej Himalaya Airways.
Dziewczyna, zachęcana przez członków rodziny męża, sama spróbowała swoich sił jako pilotka za sterami de Havillanda DH.60 Moth.
Licencję pilota lotniczego uzyskała w 1936 roku, w wieku zaledwie 21 lat.
W 1939 roku w katastrofie lotniczej zginął jej mąż. Kobieta wraz z dwójką córek wyjechała do Dźodhpuru, by starać się o licencję pilota komercyjnego, ale z powodu wybuchu II wojny światowej zawieszono szkolenia cywili.
Kobieta wróciła do Lahore i ukończyła bengalską szkołę malarską i uzyskała dyplom sztuk pięknych.
W 1947 roku przeniosła się do Delhi, gdzie ponownie wyszła za mąż (Thukral należała do wspólnoty duchowej Arya Samaj, która dopuszczała ponowne małżeństwa wdów). Kobieta odniosła wielki sukces jako przedsiębiorczyni i malarka. Projektowała ubrania i biżuterię.
Zmarła w wieku 93 lat w Delhi.

#7. Sobotni poranek w hipermarkecie: półfinał konkursu Miss Pięknych Nóg, Boksburg, RPA, czerwiec 1980 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Iracki dyktator Saddam Husajn i król Arabii Saudyjskiej Fahd ibn Abd al-Aziz Al Su’ud podziwiają pozłacany karabin, który Fahd dał Saddamowi w prezencie, początek lat 80. XX wieku. W tym czasie sunnicki dom Saudów wspierał Saddama w jego wojnie przeciwko zdominowanemu przez szyitów Iranowi.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Aktorka Hattie McDaniel ze statuetką Oscara, którą otrzymała za rolę w filmie „Przeminęło z wiatrem”, Los Angeles, Kalifornia, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

29 lutego 1940 roku McDaniel zdobyła nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki drugoplanowej, będąc pierwszą czarnoskórą aktorką, która została nominowana i zdobyła Oscara. Pierwszy czarnoskóry aktor, który zdobył Oscara to Sidney Poitier, który otrzymał statuetkę w 1964 roku za film „Polne lilie”.
Nie bez zgrzytu na tle rasowym odbyła się premiera filmu. Na jej miejsce, 15 grudnia 1939 roku, wybrano Loew's Grand Theatre na Peachtree Street w Atlancie w stanie Georgia. Żaden czarnoskóry filmowiec, który uczestniczył w realizacji filmu, nie został zaproszony na to wydarzenie. Producent i scenarzysta David O. Selznick próbował zaprosić Hattie McDaniel, ale studio MGM odradzało mu to z powodu przepisów segregacyjnych panujących ówcześnie w Georgii. McDaniel byłaby zmuszona do zatrzymania się tylko w hotelu dla czarnoskórych, jak i miałaby zakaz siedzenia obok białych podczas prezentacji filmu.
Clark Gable zagroził bojkotem premiery filmu bez McDaniel, ale ta przekonała go do wzięcia udziału w premierze. Afroamerykańska aktorka wzięła udział w premierze filmu w Hollywood, która odbyła się 13 dni później, 28 grudnia 1939 roku.

#10. Vosper Mk V „Sahand”, należący do Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu, płonie, a za chwilę także i zatonie w Zatoce Perskiej po trafieniu bombami zrzuconymi z samolotu US Navy Carrier Air Wing 11. Operacja Praying Mantis, 18 kwietnia 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Pielęgniarki sprzątają gruz na jednym z oddziałów szpitala St. Peter's w Stepney we wschodnim Londynie. Wśród budynków trafionych niemieckimi bombami podczas bitwy o Anglię znalazły się cztery szpitale. Fotografia wykonana 19 kwietnia 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Arnold Schwarzenegger i Franco Columbu idą chodnikiem z Marią Shriver (obecnie byłą żoną Schwarzeneggera), koniec lat 70. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Phil Collins i Eric Clapton podczas dobrej imprezy, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Smoky, oficjalna maskotka X Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1932 roku w Los Angeles, USA.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Henryk Sienkiewicz z synem Henrykiem Józefem, córką Jadwigą oraz jamnikiem Wykopem. Oblęgorek koło Kielc, 1902 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Henryk Józef Sienkiewicz, syn polskiego noblisty z 1905 roku, miał czwórkę dzieci. Najmłodszy syn Juliusz (urodzony w 1932 roku) jest z kolei ojcem Bartłomieja Sienkiewicza, historyka, publicysty i polityka. Prawnuk autora „Krzyżaków” i „Quo Vadis” w latach 2013-2014 był ministrem spraw wewnętrznych, a obecnie, od 2023 roku, jest ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

W poprzednim odcinku

400
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu XLV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Dlaczego Niemcy i Rosjanie ukrywali istnienie tego miejsca przez dziesięciolecia - tuż przy polskiej granicy
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Gdy niespodziewanie odkrywasz fuszerkę budowlaną – Ludzie, którzy usilnie starają się zrobić sobie krzywdę

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą