Szukaj Pokaż menu

Gra znikąd szturmem stała się najpopularniejszą strzelanką tego roku – W co jest grane?

33 818  
149   49  
Dzisiaj:
  • Ponad 25 milionów grało już w Palworld
  • Pierwszy oficjalny dodatek do gry Elden Ring doczekał się swojego trailera
  • Gra Borderlands doczekała się swojej filmowej adaptacji, a internauci nie mają dla niej litości
  • Kolejna generacja Xboxa ma być ogromnym skokiem technologicznym

Wielopak Weekendowy – Prawdziwa teściowa

29 420  
230  
Dzisiaj przeczytamy stronkę z damskiego pamiętniczka, zaaplikujemy do nowej pracy oraz przejedziemy się nocną taksówką...

7 teorii spiskowych o ponadprzeciętnie długiej tradycji

31 034  
112   28  
Ponoć prawda sama się obroni – ale dobre kłamstwo też potrafi przetrwać wiele. I na nic tu nauka, rozwój techniki, postęp i świadomość.

#1. Jesteśmy o jakieś trzysta lat młodsi niż nam się wydaje


Nie jest to z pewnością najstarsza z dziwacznych teorii spiskowych – powstała bowiem w latach 90. ubiegłego stulecia – ale ze względu na jej rozmach zdecydowanie zasługuje na wspomnienie. Otóż niejaki Heribert Illig, na podstawie sobie tylko znanych argumentów, doszedł do wniosku, że cesarz rzymski Otton III wraz z papieżem Sylwestrem II dogadali się, by dodać do kalendarza trzy stulecia – tak aby ich panowanie przypadało akurat na rok tysięczny. Aby przekonać im współczesnych, rozesłali po świecie mnichów, którzy barwnymi opowieściami uzupełnili historyczne niedobory pominiętych lat 600-900. Czyż to nie podziwu godny rozmach?
discovermagazine.com

#2. Szekspira nie było, dzieła napisały się same


Pal licho tego, co miał zachwycać, a nie zachwycał. Jeszcze lepsza historia jest z tym, który zachwycał, a nawet nie istniał – przynajmniej jeśli wierzyć teorii spiskowej, która towarzyszy nam co najmniej od połowy XIX wieku. To właśnie wtedy, niemal równocześnie, opublikowano dwie książki, których autorzy zarzekali się, że nie istniał trzeci – Wiliam Szekspir. Dowodzili oni, że Szekspir nie mógł stworzyć swoich dzieł, bo brakowało mu wykształcenia (a właściwie brakowało dowodów na jego wykształcenie). Niemal całkowity brak informacji o życiu pisarza stanowił dodatkową poszlakę. Teoria zaczęła żyć własnym życiem i nie przeszkodziły jej w tym nawet faktyczne dowody na istnienie Szekspira.
vox.com

#3. Co ten Neron…


Chyba wszyscy słyszeli o takim jednym, co podpalił Rzym? Neron było mu na imię – imię, które zapisało się w historii, a i owszem, z pewnością jednak nie złotymi zgłoskami. Sława młodemu cesarzowi towarzyszyła co najmniej negatywna, a jego brutalność przyrównywano co najwyżej do jego równie imponującego szaleństwa. Nic więc dziwnego, że przyłatano mu nawet podpalenie Rzymu – a po to, by na zgliszczach móc wznieść nowe budowle, takie jakie Neronowi bardziej się podobały. Według niektórych relacji Neron podpalił Rzym i obserwował pożar, siedząc sobie wygodnie i grając na skrzypach. A że pożar był wypadkiem, zaś skrzypiec za czasów Nerona jeszcze nawet nie wynaleziono, okazało się wyłącznie detalem.
history.com

#4. Latający Holender, niewidzialny Amerykanin


Imponująco niezachwiana jest wiara w geniusz amerykańskiej myśli technicznej, która wymyka się już nie tylko wyobrażeniom, ale nawet prawom fizyki. Bo i jak inaczej skomentować wybitne osiągnięcie, którego amerykańscy inżynierowie dokonali w latach 40. XX wieku? Mowa o budowie okrętu – USS Eldridge – który nie tylko był niewidzialny, ale nawet potrafił się teleportować. Ręczył za to Carl Meredith Allen, który na własne oczy widział, jak Eldridge pojawiał się i znikał. A że swoją teorię opchnął znanym pisarzom specjalizującym się w tematyce UFO i Trójkąta Bermudzkiego, to – jak można się domyślić – nie potrzeba było wiele, aby zaczęła żyć własnym natchnionym życiem. Całkowicie niezależnie od faktu, że całkowicie widzialny USS Eldridge stacjonował wówczas w zupełnie innym porcie.
history.navy.mil

#5. Królowa Elżbieta była mężczyzną


Elżbieta I Tudor rządziła Anglią przez czterdzieści cztery lata na przełomie XVI i XVII wieku, dokonując przy tym imponujących czynów – w proch obróciła Hiszpańską Armadę, złączyła podzielony kraj, a nawet tchnęła nowego ducha w niedomagającą wówczas sztukę. Tak wiele dobrego nie mogła jednak uczynić kobieta, prawda? Plotki pojawiły się już za jej panowania, a na początku XX stulecia rozgłosu nadał im niejaki Bram Stoker, skądinąd autor Drakuli. Według teorii młodej Elżbiecie zmarło się podczas jednej z wypraw, ale aby nie rozgniewać jej surowego ojca, zastąpiono ją podobnie wyglądającym chłopcem. I to właśnie on, konsekwentnie maskując męskie cechy, miał zostać późniejszym władcą Anglii. Dowód? Elżbieta I nigdy nie wyszła za mąż.
rmg.co.uk

#6. Lewis w krainie morderczych oparów


Jack the Ripper – Kuba Rozpruwacz – w dalszym ciągu rozpala wyobraźnie miłośników sensacji, a jego nieodkryta tożsamość to woda na młyn fantazji wielbicieli teorii spiskowych. Czy podejrzenia – mniej lub bardziej efektowne – na temat londyńskiego seryjnego mordercy to coś nowego? Bynajmniej! W 1996 roku niejaki Richard Wallace wydał książkę zatytułowaną Jack the Ripper, Light-Hearted Friend. W dziele tym sugeruje, że za morderstwami przypisywanymi Rozpruwaczowi stoi autor Alicji w Krainie Czarów, Lewis Carroll. Wallace dowodzi, że Carroll miał trudne dzieciństwo, które zaowocowało traumami – te zaś przyszłymi zbrodniami. Na niekorzyść pisarza świadczyć miała zbieżność geograficzna oraz rzekome wskazówki w jego książkach.
lithub.com

#7. Tajemnica(?) śmierci Lincolna rozwiązana


Wydawałoby się, że wokół śmierci Abrahama Lincolna nie ma zbyt wielu tajemnic. Wszelkie okoliczności zostały ustalone, włącznie z tożsamością i motywami sprawcy. Zatem… sprawa zamknięta? Niekoniecznie. Znaleźli się bowiem i tacy, którzy nieco inaczej tłumaczą sobie śmierć amerykańskiego prezydenta. Według Otto Eisenschimla – austriackiego chemika, który w 1937 roku wydał książkę pt. Dlaczego Lincoln został zamordowany? – za zamachem stał sekretarz prezydenta. Ten, zdaniem Austriaka, miał być niezadowolony z zamiarów Lincolna. Postanowił więc rozprawić się z nimi u podstaw – mordując autora. Mogło tak być? Nie. Ale czy w jakikolwiek sposób przeszkadza to w rozprzestrzenianiu teorii spiskowej? Również nie.
spartacus-educational.com
112
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy – Prawdziwa teściowa
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Japonia to chyba najbardziej odjechany kraj na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą