Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

​Elon Musk ustawił nowe logo Twittera, aby manipulować kursem kryptowaluty – Co nowego w technologii?

30 606  
151   49  
W dzisiejszym odcinku:
  • ChatGPT zablokowany we Włoszech
  • Bill Gates ma odpowiedź na apel osób obawiających się szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji
  • Niebawem z Paryża znikną elektryczne hulajnogi na wynajem
  • Elon Musk ustawił nowe logo Twittera, aby manipulować kursem kryptowaluty
  • Twitter po kryjomu obcina zasięgi postów dotyczących wojny w Ukrainie

#1. ChatGPT zablokowany we Włoszech


W temacie OpenAI i ich algorytmu dzieje się ostatnimi czasy bardzo wiele. Dopiero mieliśmy list od miliarderów i naukowców z całego świata, w którym apelowano o zawieszenie prac nad rozwojem GPT4, a już teraz mamy pierwszy przypadek ogólnokrajowej blokady chatbota.

Na taki krok zdecydowali się Włosi. Teoretycznie chodzi o obawy dotyczące prywatności. Zdaniem włoskiego organu ochrony danych, OpenAI gromadzi i przetwarza zbyt wiele informacji, co nie jest w żaden sposób regulowane. Urząd wszczął w związku z tym dochodzenie w sprawie i jednocześnie czeka, aż OpenAI zacznie przestrzegać przepisów.

W swoim zarządzeniu Gwarant podkreśla, że serwis nie informuje użytkowników, jakie konkretnie dane są zbierane przez firmę Open AI. Co ważniejsze, wydaje się, że nie istnieje podstawa prawna do masowego gromadzenia i przetwarzania danych osobowych w celu »trenowania« algorytmów, na których opiera się platforma.

Doszło więc do blokady platformy na terenie Włoch. W tym miejscu warto wspomnieć, że to nie jedyny zarzut w kierunku OpenAI. Włosi podkreślają też, że z platformy mogą korzystać osoby, które ukończyły 13. rok życia, jednak twórcy nie wprowadzili żadnych zabezpieczeń, które uniemożliwiłyby młodszym osobom użytkowanie chatbota.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że inne kraje europejskie być może obiorą podobny kierunek.

#2. Bill Gates ma odpowiedź na apel osób obawiających się szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji


Powyżej wspominałem już o liście wystosowanym przez Steve’a Wozniaka, Elona Muska i wielu czołowych naukowców z różnych dziedzin. Chodzi o apel, którego celem miało być wstrzymanie prac nad zaawansowaną sztuczną inteligencją. Założyciel Microsoftu – Bill Gates – postanowił zabrać głos w całej sprawie.

Nie sądzę, aby poproszenie jednej konkretnej grupy o wstrzymanie prac nad AI rozwiązałoby jakiekolwiek problemy. Jasnym jest, że z wykorzystaniem AI wiążą się ogromne korzyści. Musimy jednak zidentyfikować problemy, jakie z tego wynikną.

Jego zdaniem jest to siła, której już nie da się powstrzymać i jeśli jedna firma wstrzyma swoje prace, to będą inne, które się nie zatrzymają. Zamiast na hamowaniu rozwoju powinniśmy więc skupić się na wymyśleniu, w jaki sposób czerpać z całej tej sytuacji jak najwięcej korzyści.

#3. Niebawem z Paryża znikną elektryczne hulajnogi na wynajem


Władze Paryża postanowiły pochylić się nad problemem walających się po chodnikach elektrycznych hulajnóg na wynajem. Kwestia ta poruszana jest już nie po raz pierwszy. I nie chodziło tylko i wyłącznie o leżące wszędzie dookoła pojazdy, ale również o nieodpowiedzialnych użytkowników, którzy bardzo często łamali prawo w trakcie korzystania z hulajnóg, prowadzili pod wpływem, przekraczali prędkość, czy wreszcie powodowali poważne wypadki.

Miasto zdecydowało więc oddać całą sprawę w ręce mieszkańców i zorganizować referendum. Pytanie było proste: czy hulajnogi na wynajem mają zniknąć z Paryża na dobre? Frekwencja była bardzo niska. Zaledwie 7,46% mieszkańców (spośród 1,3 mln) udało się do urn. Wynik nie pozostawił jednak wątpliwości. Aż 89,03% głosujących postanowiło usunąć hulajnogi na wynajem z miasta.

Mimo niskiej frekwencji wynik głosowania pozostaje wiążący dla władz. Ogłoszono więc, że do końca sierpnia tego roku wszystkie hulajnogi na wynajem mają zniknąć z ulic Paryża, a dostawcy mają się wycofać z granic miasta.

#4. Elon Musk ustawił nowe logo Twittera, aby manipulować kursem kryptowaluty


Twitter na początku tego tygodnia zmienił swoje logo. Kultowy i rozpoznawany przez wszystkich niebieski ptaszek został zastąpiony przez głowę „pieseła” – wizerunek psa rasy shiba inu znanego z memów. Pomyślicie pewnie, skąd ten ruch i co miał na celu? Być może wklejenie obecnego kursu Dogecoina – spekulacyjnej kryptowaluty, której kursem Elon Musk manipulował już niejednokrotnie – co nieco rozjaśni:


Żaden poważny inwestor nie traktuje serio Dogecoina. Jest to jedna z kryptowalut czysto spekulacyjnych, na których od czasu do czasu można zbić małą fortunę. Podobna sytuacja ma miejsce już nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni i będzie trwała tak długo, aż ten, kto ma zarobić, zarobi swoje.

#5. Twitter po kryjomu obcina zasięgi postów dotyczących wojny w Ukrainie


Pod koniec marca Twitter udostępnił swój kod źródłowy. Wiele osób natychmiast zabrało się do szerokiej jego analizy pod kątem wyłapywania wszelkich nieprawidłowości. Dzięki temu udało się odkryć, że wszelkie posty dotyczące Ukrainy były spychane przez algorytm daleko w dół.

Odkryto, że temat Ukrainy był traktowany przez algorytm na równi z postami dezinformacyjnymi. W związku powyższym wszelkie tego typu wpisy miały mocno ograniczone zasięgi. Osoby zajmujące się publikowaniem wiadomości dotyczących konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów już wcześniej zauważyły, że coś jest nie tak. Teraz jednak rewelacje te znalazły swoje potwierdzenie.



Co ciekawe, sam Elon Musk nie odniósł się w żaden sposób do całej sprawy. Najwidoczniej woli się zajmować pompowaniem kursu Dogecoina.

W poprzednim odcinku: Polacy przejechali samochodem elektrycznym 3 tys. km. Oto ile razy musieli zatrzymać się na ładowanie

2

Oglądany: 30606x | Komentarzy: 49 | Okejek: 151 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.05

09.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało