Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Przez niego szkoła musiała zapłacić ponad 70 tys. za prąd, bo pracownik kopał tam kryptowaluty – Co nowego w technologii?

38 611  
201   51  
W dzisiejszym odcinku:

  • Nokia zmienia swoje logo po 60 latach
  • Samsung twierdzi, że niedługo będziemy mogli sklonować swój głos i używać go w rozmowach
  • Spotify zrobił wielkie podsumowanie 10 lat działalności w Polsce
  • Godzina dziennie TikToka i ani minuty dłużej. Nastolatkowie w Polsce odczują nowe ograniczenie

  • #1. Przez niego szkoła musiała zapłacić ponad 70 tys. za prąd, bo pracownik kopał tam kryptowaluty


    Szał na kryptowaluty obecnie nieco przygasł. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz coraz niższa wartość najważniejszych spośród kryptowalut sprawiają, że w tym momencie ich wydobycie nie jest już takie opłacalne, jak było to jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Jednak w złotej erze bitcoina wiele osób robiło co w ich mocy, aby przytulić jak największa ilość wirtualnej waluty.

    Wśród nich znajduje się niejaki Nadeam Nahas, 39-letni były pracownik miejski, który urządził sobie kopalnię w pomieszczeniu sąsiadującym z kotłownią jednej ze szkół w mieście Cohasset w Massachusetts.

    Całość robiła wrażenie. Składało się na nią 11 urządzeń typu ASIC – a więc nastawionych na jak największą wydajność, bez względu na dodatkowe koszty w postaci energii elektrycznej. W końcu to nie Nahas płacił za prąd, a szkoła.

    Kopalnia działała od kwietnia 2021 roku do grudnia 2022 roku. W tym czasie przedsięwzięcie wygenerowało dodatkowe koszta dla szkoły w postaci 17 tys. dolarów (około 76 tys. złotych).

    Nahas wpadł dopiero w trakcie rutynowej kontroli, jaką przeprowadzał dyrektor szkoły. Mężczyzna zauważył przewody wentylacyjne, a idąc ich śladem odkrył komputery, których ewidentnie nie powinno tam być. W końcu znajdowały się one w pomieszczeniu obok kotłowni budynku.


    Całe przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania, ponieważ Nahas pracował dla urzędu miasta jako koordynator ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a także jako dyrektor ds. obiektów budowlanych.

    Niedawno zakończył się pierwszy z procesów przeciwko mężczyźnie. Nahas nie przyznał się do winy. Kolejna rozprawa została wyznaczona na maj tego roku. To prawdopodobnie wtedy zapadnie wyrok.

    #2. Nokia zmienia swoje logo po 60 latach


    Pamiętacie jeszcze firmę Nokia? Młodsi użytkownicy mogą kojarzyć ją tylko z opowiadań rodziców, jednak to właśnie Nokia dla wielu z nas była synonimem telefonu komórkowego (coś jak Adidas dla sportowego obuwia). No właśnie, była… bowiem w obecnym czasie na rynku smartfonów Nokia nie znaczy praktycznie nic. O jej upadku (oraz upadku kilku innych dużych firm), możecie przeczytać nieco więcej tutaj.

    Dla niektórych będzie to pewnie zaskoczeniem, jednak Nokia istnieje nadal i jest częścią fińskiego HDM Global.


    Nokia zepchnęła produkcję smartfonów na odległy plan (ich udział w rynku smartfonów obecnie jest marginalny), a zamiast tego sprzedaje wielkim firmom urządzenia komunikacyjne:

    Mieliśmy bardzo dobry, 21-procentowy wzrost w zeszłym roku na rynku dla enterprise, co obecnie stanowi około 8 procent naszej sprzedaży lub około 2 miliardów euro. Chcemy jak najszybciej uczynić tę kwotę dwucyfrową.
    W związku z tym zarząd zadecydował, że pora wprowadzić powiew świeżości… No i w trakcie tegorocznych targów MWC w Barcelonie zaprezentowano nowe logo:

    Nasza wcześniejsze logo było skojarzenie wyłącznie ze smartfonami, a obecnie jesteśmy firmą zajmującą się szeroką gamą technologii biznesowych.
    Podoba się?

    #3. Samsung twierdzi, że niedługo będziemy mogli sklonować swój głos i używać go w rozmowach


    W ostatnim czasie Samsung poinformował o przeprowadzanych obecnie testach nowego rozwiązania nazwanego Bixby AI. Dzięki jednej z funkcjonalności (Bixby Custom Voice Creator) użytkownicy będą w stanie sklonować swój głos i używać go do prowadzenia rozmów telefonicznych za pomocą zamiany tekstu na mowę.

    W końcu będziemy mogli odpłacić się pięknym za nadobne tym wszystkim botom, które wydzwaniają do nas z ofertami montażu paneli fotowoltaicznych…

    Póki co Bixby AI testowane jest jedynie w Korei Południowej i tylko na najnowszych urządzeniach Samsunga (serii Galaxy S23). Funkcjonalność ta zapewne w dalszej kolejności zostanie udostępniona w języku angielskim i być może kiedyś, w dalekiej przyszłości doczekamy się języka polskiego… choć szczerze wątpię, ponieważ asystent głosowy (Bixby) wciąż po polsku nie mówi.

    #4. Spotify zrobił wielkie podsumowanie 10 lat działalności w Polsce


    Ależ ten czas szybko leci! Dopiero co Spotify debiutował w naszym kraju, a już stuknęło 10-lecie ich działalności nad Wisłą. W związku z tym firma postanowiła zrobić wielkie podsumowanie – coś na kształt corocznego Unwrapped, tylko dla wszystkich Polaków i z całych 10 lat. Dowiedzmy się więc, czego najchętniej słuchaliśmy w trakcie minionej dekady.

    W samym 2022 polskie piosenki na Spotify zostały odtworzone na świecie aż 17 miliardów razy, co stanowi imponujący wynik w porównaniu z 179 milionami odtworzeń na koniec roku 2013. Ten trend pokazuje, że konsumpcja lokalnej muzyki miała znaczący wpływ na listy przebojów. W pierwszym roku działalności Spotify w Polsce na liście przebojów Top 100 znajdowało się zaledwie 5 utworów lokalnych twórców. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 76.
    Prawdziwy boom na polską muzykę rozpoczął się między 2017 a 2018 rokiem, kiedy liczba polskich piosenek na playlistach zwiększyła się z 9 do aż 43, i od tamtej pory sukcesywnie wzrasta.

    Jeśli chodzi o gatunki muzyczne, to ewidentnie dominuje tutaj polski hip-hop/rap. Pokazuje to choćby zestawienie najczęściej streamowanych artystów:
    1. Taco Hemingway
    2. Mata
    3. White 2115
    4. Bedoes
    5. Quebonafide

    Spotify stworzył też playlistę najczęściej streamowanych utworów:
    1. Mata – Kiss cam
    2. White 2115 – California
    3. Kizo – Disney
    4. Mata – Szafir
    5. Sobel – Impreza
    6. Quebonafide – Bubbletea
    7. Smolasty – Duże oczy
    8. Tymek – Język ciała
    9. Guzior – Blueberry
    10. The Weekend – Blinding lights
    11. Mata – Schodki
    12. Guzior – Fala
    13. Męskie Granie Orkiestra 2021 – I ciebie też bardzo

    Żeby nie było zbyt męsko, to przedstawiono również listę najczęściej streamowanych artystek:
    1. Sanah
    2. Daria Zawiałow
    3. Margaret
    4. Young Leosia
    5. Brodka

    #5. Godzina dziennie TikToka i ani minuty dłużej. Nastolatkowie w Polsce odczują nowe ograniczenie


    Tego typu decyzje rzadko wychodzą od samych twórców aplikacji, ale TikTok postanowił nałożyć sam na siebie pewne ograniczenia. Otóż w myśl nowych zasad wszystkie osoby poniżej 18. roku życia obarczone zostaną dziennym limitem korzystania z aplikacji wynoszącym 60 minut. Kiedy tylko limit zostanie przekroczony, aplikacja poprosi o wpisanie hasła… które powinien posiadać tylko opiekun małoletniego.

    Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children's Hospital.
    Twórcy udostępnią również całą gamę narzędzi dla opiekunów, które pomogą im lepiej kontrolować co i w jaki sposób ich pociechy konsumują w trakcie przebywania na TikToku.

    Wśród nich warto wymienić:
    • Niestandardowe dzienne limity;
    • Pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem;
    • Wyciszanie powiadomień;
    • Kontrolę wyświetlanych treści.

    Pomyślicie, że wystarczy pewnie wpisać fałszywy wiek i nikt tego nie sprawdzi. No i tutaj macie rację. Ale to nie na twórcach TikToka spoczywa obowiązek kontrolowania dzieci, a na ich rodzicach. Dlatego tak ważnym jest, aby to właśnie rodzice brali sprawy w swoje ręce i potrafili ustalić konkretne granice.

    Nowe limity działają od wczoraj.

    Na koniec dodam tylko, że pracownicy Komisji Europejskiej dostali zakaz instalowania TikToka na swoich urządzeniach służbowych. Oczywiście w obawie przed wyciekiem jakichkolwiek danych. Jak widać, zaufanie względem tej aplikacji na świecie jest coraz mniejsze.

    W poprzednim odcinku: Polski rząd tak dowalił nową ustawą, że Google, Amazon, Mercedes i Ikea napisali do niego list

    2

    Oglądany: 38611x | Komentarzy: 51 | Okejek: 201 osób

    Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

    Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
    Najpotworniejsze ostatnio
    Najnowsze artykuły

    10.05

    09.05

    Starsze historie

    Sprawdź swoją wiedzę!
    Jak to drzewiej bywało