Szukaj Pokaż menu

Upływ czasu pokazany na zdjęciach XXI

58 374  
422   32  
Zobacz jak i jakie rzeczy zmieni czas w dzisiejszym odcinku.

30 babeczek, na które pewnie kiedyś byś nie spojrzał, a dziś są szczupłe i ładne

72 932  
191   65  
Wzięły się ze siebie i zrzuciły kilkanaście, kilkadziesiąt kilogramów. Historie brzydkich kaczątek przez życie pisane i przedstawione w dwóch obrazkach: przed i po. Lepszej motywacji chyba nie da się znaleźć...

W nadmiarze wszystko szkodzi. 7 ciekawostek na temat soli

46 719  
227   35  
Jest potrzebna – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Jest spożywana w zdecydowanie zbyt dużych ilościach – z tym też trudno się nie zgodzić.

#1. Bez soli nie będzie smakowało?

1925991023b11cb1.jpg

Dodający ogromne ilości soli do swoich wyrobów producenci tłumaczą często, że tego wymagają od nich klienci. Nieposolone produkty nie będą im smakować – twierdzą. W 2010 roku sieć Taco Bell przeprowadziła eksperyment, który pokazał, że to w dużej mierze wymówka. W 150 restauracjach sieci w rejonie Dallas obniżona – o 23% – została zawartość sodu w potrawach. Mniej soli, za to inne przyprawy i co ważne dla eksperymentu, cicho sza. W ciągu dwóch miesięcy do firmy nie wpłynęła ani jedna skarga z tym związana. Argument o tym, że to klienci domagają się solenia bez umiaru, okazał się bezzasadny.

consumerist.com

#2. Bez soli nie pojedziemy?

1925999a36363182.png

Posypywanie dróg solą, by uniknąć ich zaśnieżenia i oblodzenia, to metoda bardzo stara. Pod pewnymi względami skuteczna, pod innymi szkodliwa – zarówno dla pojazdów poruszających się po tych drogach, jak i dla środowiska. Dlatego w różnych miejscach mądre głowy radzą, co zrobić w tej sytuacji. Kanadyjczycy znaleźli rozwiązanie – zdecydowali, że ograniczą ilość soli wykorzystywanej do posypywania dróg, mieszając ją z… sokiem z buraków cukrowych. Wcześniej wykorzystywany roztwór soli zamarzał przy ok. -10°C, po dodaniu buraczanego soku temperatura zamarzania spadła do -25°C, co w przypadku Kanady ma niebagatelne znaczenie.

thestar.com

#3. I tak nikt tego nie sprawdzi?

19259924dc5b5b73.jpg

Producenci już dawno zauważyli, że zmieniają się oczekiwania klientów – stąd chociażby półki w sklepach uginające się od produktów „bio”, które z jakąkolwiek ekologią nie mają nic wspólnego. Do tego samego pociągu zła wskoczył Campbell’s, amerykański producent zup w puszkach. Wprowadził na rynek swoją słynną zupę pomidorową w nowej wersji – „25% mniej sodu” głosił napis tak duży, że nie sposób było go przegapić. W składzie jednak w obu wersjach zawartość sodu była identyczna, co nie przeszkodziło firmie sprzedawać nowej, „zdrowszej”, drożej. Sprawa zakończyła się w sądzie, gdzie prawnicy Campbell’s tłumaczyli, że owo 25% odnosi się do ogółu zup w puszkach, nie pomidorowej.

consumerist.com

#4. A takie nie będą zbyt miękkie?

19259959447d6c24.jpg

Skoro mowa o soli i różnych produktach żywieniowych, nie sposób nie wspomnieć o tym, o którym wszyscy wiedzą, że obok zdrowego nawet nie stał, a mimo to znajduje zwolenników na całym świecie. Mowa o chipsach… Jak powstały? Za sprawą jednego z kucharzy, który był zmęczony wysłuchiwaniem skarg klienta twierdzącego, że podawane mu ziemniaki nie są dostatecznie chrupkie. Pokroił więc warzywo najcieniej jak potrafił, wrzucił do głębokiego tłuszczu, wysmażył na wiór i zaserwował, wysypując na to przy okazji pół solniczki. Coś, co miało być demonstracją, okazało się przebojem – i skądinąd jedną z przyczyn otyłości na świecie.

science.howstuffworks.com

#5. Czy warto dopłacić za sól koszerną?

1925998f01ff6ea5.jpg

Jedni uwielbiają sól morską – pasuje im posmak mikroplastiku (no dobra, niewyczuwalny…). Inni rozkochali się w soli himalajskiej – choć de facto od kłodawskiej nie różni się niczym istotnym poza ceną. Są też i tacy, którzy nie widzą świata poza solą koszerną. Czy ma sens dopłacanie za nią? Tak. Jeśli na co dzień zajmujesz się spuszczaniem krwi z mięsa – wtedy owszem. Sól koszerna ma grubszą strukturę, co w tym wypadku okazuje się pomocne. Poza tym jednak sól koszerna smakuje identycznie jak zwykła. Umieszczona zaś w nazwie koszerność nie świadczy o „czystej produkcji” ani czymkolwiek takim. Informuje jedynie, że taka sól wykorzystywana bywa w żydowskich rytuałach.

salroche.com

#6. O co chodzi z sypaniem soli przez ramię?

192599607c56edc6.jpg

Gdyby ktoś zastanawiał się, w jakim celu niektórzy decydują się rzucić odrobinę soli za siebie, przez ramię, spieszymy z wyjaśnieniem – chodzi o to, aby oślepić diabła i uchronić się od działania złych mocy. Powodzenia. Natomiast różne przesądy związane z solą mają bardzo długą tradycję – nie bez powodu, przez wieki sól była najcenniejszym z produktów. Warto przyjrzeć się Ostatniej wieczerzy. Widać tam pozornie mało istotny szczegół – Judasz wywraca solniczkę. I nieprzypadkowo, bo przez lata wierzono, że rozsypanie soli przynosi pecha.

artsandculture.google.com

#7. Gdzie na pewno nie brakuje soli?

19259973eef83897.jpg

Salar de Uyuni w Boliwii to jedno z najbardziej płaskich miejsc na Ziemi. Na powierzchni przekraczającej 10,5 tys. km kw. różnica wysokości pomiędzy skrajnymi punktami wynosi zaledwie 40 centymetrów. Jest to solnisko, pozostałość po wyschniętym jeziorze – ciekawe choćby z tego względu, że według szacunków znajduje się w nim nawet 50-70% wszystkich zasobów litu. Na brzegu solniska znaleźć można jeszcze jedną ciekawostkę – Palacio de Sal Resort, czyli hotel wybudowany w dużej mierze właśnie z soli. Znajduje się w nim 16 pokoi, a w nich krzesła, stoły czy łóżka – całe z soli.

livabl.com
227
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 30 babeczek, na które pewnie kiedyś byś nie spojrzał, a dziś są szczupłe i ładne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Kolekcja interesujących zdjęć CII - różowe zębiska zębacza

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą