Szukaj Pokaż menu

"W trakcie uprawiania seksu..." II - czytelnicy podzielili się z nami najbardziej kuriozalnymi przypadkami

84 915  
201   52  
Poprosiliśmy was o najdziwniejsze, najgłupsze, najbardziej żenujące przypadki. Oto i one!

Te tatuaże są równie absurdalne, co permanentne IV

76 082  
161   27  
Myślicie, że w końcu dotarło do nich, że wizyta w salonie tatuażu nie była ich najlepszym pomysłem?

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

59 117  
192   31  
Etiopia to jedno z najbiedniejszych państw świata – boleśnie doświadczone zarówno przez historię, jak i przez naturę. Somalia zasłynęła ostatnio piratami, którzy w desperacji postanowili porwać się z klapkami na wielkie statki transportowe. Oba te państwa znajdują się na Półwyspie Somalijskim, nazywanym również Rogiem Afryki.

#1. Do Rogu Afryki zalicza się jeszcze dwa kolejne kraje

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Półwysep Somalijski oraz Róg Afryki to pojęcia stosowane często zamiennie, mimo że nie do końca się pokrywają. W każdym przypadku dotyczą jednak tego samego, wschodniego krańca afrykańskiego kontynentu. Gdyby chcieć zachować przynajmniej jako taką precyzję, pod pojęciem Półwyspu Somalijskiego można by rozumieć jedynie Somalię oraz część terytorium Etiopii. Kiedy jednak mowa o Rogu Afryki, często chodzi nie tylko Somalię i (całą) Etiopię, ale też Erytreę oraz Dżibuti. Niektórzy do Rogu Afryki chcą zaliczać też fragmenty Kenii, Sudanu, Sudanu Południowego oraz Ugandy.

#2. Dwa miliony kilometrów kwadratowych problemów

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Róg Afryki to terytorium, w którym – ze względu na dojmującą biedę – nieustannie toczą się różnego rodzaju konflikty, u podnóża których stoi w rzeczywistości jedno, walka o przetrwanie. Na dwóch milionach kilometrów kwadratowych, na jakich znajduje się Róg Afryki, żyje ok. 115 milionów ludzi. Najwięcej – niemal 97 milionów – to mieszkańcy Etiopii, później Somalii – ok. 15,5 miliona. Uzupełnia je 6,5 miliona osób z Erytrei i około 80 tys. z Dżibuti. Przeważają "religie abrahamowe" – głównie islam oraz chrześcijaństwo. Mówi się zaś mieszanką języków afroazjatyckich.

#3. Arka Przymierza znajduje się w Etiopii

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

W swoich poszukiwaniach Arki Przymierza Indiana Jones zawędrował zdecydowanie nie w to miejsce, w które powinien - w końcu już od X wieku p.n.e. znajduje się ona w Etiopii, dokąd z Izraela przywiózł ją Menelik I, pierwszy król Etiopii. Tak głosi jedna z teorii. Inna sugeruje, że Arkę w Etiopii pozostawili Żydzi udający się do Egiptu. Tak czy inaczej sama Arka - lub jej dokładna kopia, kościół etiopski nie stwierdza tego jednoznacznie - znajduje się w świątyni w Aksum. Jest strzeżona przez cały czas, a dostęp do niej ma tylko jeden mnich, wybierany dożywotnio do pełnienia opieki nad Arką.

#4. Kobiety w Somalii nie noszą hidżabu

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Ponad 99,5% mieszkańców Somalii to wyznawcy islamu, przedstawicieli innych religii praktycznie nie ma tam wcale. Mimo to somalijskie kobiety nie muszą zasłaniać twarzy hidżabem czy kwefem, zupełnie inaczej niż w wielu tradycyjnych krajach muzułmańskich. Nie oznacza to jednak, że zwyczaje w Somalii są zupełnie liberalne. Kobietom w miejscach publicznych zabrania się m.in. rozmawiania z mężczyznami.

#5. Archipelag Dahlak w Erytrei słynie z pereł

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Połów pereł to jedna z dwóch rzeczy, z jakich słynie znajdujący się nieopodal wybrzeża Erytrei archipelag Dahlak. Drugą są wyjątkowo niesprzyjające warunki klimatyczne, przez które większość z około 220 wysp pozostaje niezamieszkana. Mimo to archipelag cieszy się dość dużym zainteresowaniem turystów – przyciąga ich możliwość nurkowania w naprawdę pięknym otoczeniu. Skąd zaś wzięła się nazwa archipelagu? Powstała od arabskiego „dah’ala”, co oznacza ni mniej ni więcej… wrota do piekieł. Sympatycznie!

#6. Dżibuti też ma swojego olimpijczyka

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Dzisiaj ma już ponad sześćdziesiąt lat, ale dla mieszkańców Dżibuti pozostaje niekwestionowanym bohaterem. To Ahmed Salah – brązowy medalista z Seulu, który w 1988 roku ukończył olimpijski maraton z czasem 2 godziny 10 minut i 59 sekund. Tym samym Salah stał się jedynym sportowcem z Dżibuti, który zdołał zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich. Swojego wyczynu już jednak nie powtórzył. W 1992 roku uplasował się na 30. pozycji, a w 1996 dopiero na 42., każdorazowo notując czas niemal o dziesięć minut gorszy od tego, który przyniósł mu medal.

#7. W Etiopii zobaczyć można też najbardziej słone jezioro świata

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Średnie zasolenie Morza Bałtyckiego – które przecież nam wydaje się już solidnie słone – wynosi zaledwie ok. 7 promili. Etiopskie Gaet’ale Pond ma 43… procent. Znajduje się w Kotlinie Danakilskiej. Ma kształt półksiężyca i jakieś 60 metrów średnicy. Gaet’ale Pond jest najmocniej zasolonym zbiornikiem wodnym na Ziemi, znacznie wyprzedzając leżące na Antarktydzie Don Juan Pond i jego 33,8%. Według okolicznych mieszkańców, etiopskie słone jezioro pojawiło się w styczniu 2005 roku po trzęsieniu ziemi.

#8. Somalia była niegdyś rajem dla turystów

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Spośród wszystkich państw Afryki kontynentalnej to właśnie Somalia może poszczycić się najdłuższą linią brzegową liczącą ponad 3.300 kilometrów. Spektakularnej urody plaże przyciągały do Afryki turystów z całego świata, jednak wojna domowa, która wybuchła w 1991 roku całkowicie uśmierciła somalijską turystykę. Dosłownie – kiedy w 2010 roku do Somalii dotarł pierwszy po wojnie zagraniczny turysta, kraj z rządem na czele był dosłownie w szoku.

#9. Pod względem atrakcyjności dla archeologów Erytrea ustępuje jedynie Egiptowi

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Człowiek zamieszkiwał tereny dzisiejszej Erytrei już od tysięcy lat – nic więc dziwnego, że pozostawił sobie całe mnóstwo śladów, które stanowią dla archeologów nie lada atrakcję. Liczba stanowisk archeologicznych, która jeszcze do niedawna zatrzymywała się na 45 tysiącach, dzięki licznym odkryciom wzrosła aż do 80 tysięcy, co sprawia, że w całej Afryce więcej tego typu miejsc jest już tylko w znacznie od niej większym Egipcie.

#10. Taksówką w Dżibuti można się nieźle przejechać

10 ciekawych rzeczy, których warto dowiedzieć się o Rogu Afryki i jego krajach

Bierzesz tablicę przy wyjściu z lotniska, informującą o średnich cenach przejazdów taksówką, za dobrą monetę? Możesz się nieźle pomylić – a dobrą monetę z pewnością zarobi taksówkarz. Każda okazja do tego, by odejść – w jedynie słusznym kierunku – od wyjściowych stawek jest dobra. Chcesz jechać dalej? Zapłacisz więcej za każdy kilometr. Ściemniło się? Przygotuj się, że stawka na dzień dobry (dobry wieczór?) wzrośnie co najmniej o połowę. I tak krok po kroku aż okaże się, że cały budżet na zwiedzanie pochłonęły taksówki. A właściwie pierwszy przejazd.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
192
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Te tatuaże są równie absurdalne, co permanentne IV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Z obnażoną piersią: najpiękniejszy pojedynek w historii
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które sprawią, że zwątpisz w swoje poczucie czasu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą