Szukaj Pokaż menu

Pięć oburzających wizerunków w historii sztuki

69 071  
215   30  
W dawnych czasach nie było łatwo. Chcąc mieć obraz typowej „gołej baby” nie można było po prostu włączyć komputera – trzeba było słono zapłacić artyście. Elitarność tychże wizerunków sprawiała też, że szybko zaczynała się nimi interesować opinia publiczna.

Houston, we`ve had a problem - czyli historia lotów kosmicznych

47 116  
300   46  
"Houston, we`ve had a problem!" - te słowa znasz na pewno, zostały wypowiedziane przez Jima Lovella kontaktującego się z Ziemią z pokładu Apollo 13, lecącego w stronę Księżyca. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że 3 facetów w metalowej puszce znalazło się w przestrzeni kosmicznej?


Kilka zdjęć i faktów o klejnotach Elżbiety II - tiary, korony i diademy

85 009  
266   32  
Indie od kilku lat usilnie zabiegają o zwrot jednego z najcenniejszych diamentów świata. Trudno zwrócić coś, co stało się symbolem świetności Imperium Brytyjskiego.

#1. The Imperial State Crown


Brytyjska Korona Imperialna została zaprojektowana dla Królowej Wiktorii w 1838 roku. Przerobiona i dopasowana w 1937 dla Króla Jerzego VI uświetniła jego koronację, by następnie w 1952 spocząć na głowie jego córki i osiąść na ponad 60 lat.


Wykonana przez Garrard & Co. Stworzona z złota, platyny i srebra. 2868 diamentów zostało oprawionych w pałąki korony, prócz tego 17 szafirów, 12 szmaragdów i 269 pereł. Front zdobi Cullian II i Szafir Stuardów. Sama korona waży 1060 gramów. Wyścielana aksamitem i obszyta gronostajem.


Rokrocznie zakładana podczas uroczystej inauguracji roku parlamentarnego w Wielkiej Brytanii (The State Opening of Parliament). Na co dzień wystawiana w Tower of London

#2. Queen Elizabeth The Queen Mother's Crown


Korona Królowej Matki została wykonana z platyny i 2800 diamentów różnej wielkości. Frotowy krzyż ozdobiony został wspomnianym wcześniej diamentem Koh-i-noor. Korona waży 510 gramów.


Korona ta pełniła rolę symboliczną, ostatni raz wykorzystana publicznie podczas pogrzebu Królowej Matki 2002 roku.

Korony z uwagi na swoja wagę używane są sporadycznie. Podczas uroczystych bankietów członkinie rodziny królewskiej zakładają znacznie lżejsze i poręczniejsze diademy i tiary.

#3. The George IV State Diadem

.
Diadem wykonany w 1820 roku dla Króla Jerzego IV. Stworzony z srebra i złota, opatrzony w 1333 bezbarwne diamenty i jeden żółty, 4-karatowy diament. Obwódka ozdobiona została dwoma rzędami pereł.


Później został dopasowany dla Królowej Adelajdy, noszony następnie przez Królową Wiktorię, Aleksandrę, Marię, Królową Matkę i dziś przez Elżbietę II.

#4. Queen Alexandra's Kokoshnik Tiara



Diadem wykonany w rosyjskim stylu, stworzona przez Garrard & Co z okazji srebrnej rocznicy ślubu króla Edwarda VII i królowej Aleksandry w 1888 roku. Zrobiona z platyny (61 prątków), ozdobiona 675 diamentami o łącznej wadze 102 karatów i dwoma 3,25-karatowymi diamentami.
 

 

Po śmierci noszona przez Królową Marię, a w 1953 została przerobiona i dopasowana do Królowej Elżbiety.

 

#5. The Girls of Great Britain and Ireland Tiara


Prezent ślubny dla księżnej Marii of Teck (Różniejszej Królowej Marii) ofiarowany przez dziewczęta Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wykonana w 1893 roku przez R & S Garrard. Pierwotnie wykonana z srebra i złota, ozdobiona 14 dużymi perłami. W 1914 roku na polecenie Królowej Marii perły zostały zamienione na 13 diamentów. W 1947 roku została przekazana przez Królową Marię swojej wnuczce Elżbiecie.


 

#6. The Cambridge Lover's Knot Tiara


Tiara ta została zaprojektowana i wykonana dla Królowej Marii, na wzór Tiary Księżnej Augusty, Księżnej Cambridge. Tiara w 1953 roku po śmieci Królowej Marii trafiła do Elżbiety II, która to podarowała ją Księżnej Dianie 1981 roku.


Księżna Diana uczyniła z niej jeden z swoich symboli, nosząc ją chętnie i często. Po rozwodzie tiara wróciła do rodziny królewskiej. Dziś po dopasowaniu i lekkiej przeróbce, która uczyniła ją znacznie lżejszą i bardziej delikatną, jest noszona przez Księżną Kate.



Źródła: 1, 2, 3
266
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Houston, we`ve had a problem - czyli historia lotów kosmicznych
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 7 wybuchowych ciekawostek o bombach i wielkich eksplozjach
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Historia monet. Dziś o ich początku, czyli skąd i po co się wzięły?
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Jedyny rodzaj żebrania o lajki, który wywoła twój uśmiech
Przejdź do artykułu 15 faktów, w które trudno uwierzyć na trzeźwo, ale są całkowicie prawdziwe

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą