Szukaj Pokaż menu

Rzecz o Homerze z huculskich połonin

39 423  
142   34  
Ciepłe przyjęcie mojego tekstu o Czarnohorze zmotywowało mnie do uzupełnienia swojego wywodu o kilka słów na temat człowieka, który jest mocno z Huculszczyzną związany i którego zawirowania historii skazały we własnym kraju na zapomnienie. Zwany jest on niekiedy huculskim Homerem. A Homer jaki jest, każdy widzi...

Zobaczcie, tak wygląda prawdziwa zima. Nie u nas, ale piękna

27 457  
173   34  
Węgierski fotograf Tamás Rizsavi wykorzystał zimową aurę, aby zrobić te niezwykłe fotografie linii kolejowej w pobliżu swojego miasta. Przez cały dzień utrzymywała się ujemna temperatura, więc świeży śnieg nie stopniał, co umożliwiło robienie zdjęć przez cały dzień.

#1.

Badania wskazują, że osoby, które na Facebooku chwalą się nową dziewczyną mają różne problemy natury psychologicznej

73 727  
77   26  
Facebook, czy media społecznościowe w ogóle, to miejsca, które od dłuższego już czasu dostarczają naukowcom niezliczonej ilości materiału do badań i analiz na temat ludzkich zachowań.

Wiemy już, że przeglądanie idealnego życia, którym dzielą się nasi znajomi, może nas przygnębiać do takiego stopnia, że wpadniemy w depresję. Jest to błędne koło, ponieważ im częściej przeglądamy posty znajomych, tym bardziej się nakręcamy i trudniej nam się z tego błędnego i w gruncie rzeczy zupełnie bezsensownego koła wyrwać. Innymi słowy wpadamy w nałóg oglądania czyjegoś życia, które najprawdopodobniej nie wygląda tak kolorowo, jak próbuje nam się to przedstawiać. Badania naukowców z Brunel University London zdają się potwierdzać, że nakręcamy się zupełnie bez powodu, ponieważ osoby stojące za pełnymi zachwytów statusami mają w rzeczywistości niską pewność siebie i narcystyczne zapędy, które karmią przechwalając się w mediach społecznościowych.


Badacze poprosili 555 osób o wypełnienie ankiet, by móc ocenić cechy osobowości badanych pod kątem cech spod znaku „wielkiej piątki” modelu osobowości. Następnie badacze przeanalizowali facebookowe statusy tych osób. Okazało się, że badani z niską samooceną częściej chwalili się swoimi nowymi partnerami. Ludzie o narcystycznych zapędach częściej wrzucali statusy o swoich osiągnięciach, szukając uwagi i aprobaty swoich znajomych. Częściej chwalili się oni także swoją dietą oraz szczegółami treningu, co według badaczy może świadczyć o tym, że narcyzy wykorzystują Facebooka, by pokazać światu ile wysiłku wkładają w dbanie o swoją sylwetkę. Z kolei osoby sumienne dużo częściej wrzucały aktualizacje dotyczące życia ich dzieci.

Psycholog z Brunel University London, dr Tara Marshall tłumaczy, że narcyzy często otrzymują „pogardliwe lajki”, co oznacza, że choć zbierają dużo lajków, to osoby, które je dają, robią to, ponieważ podświadomie czują, że narcyz tego oczekuje, choć tak naprawdę mogą czuć w stosunku do niego pogardę. Marshall podkreśla, że warto wiedzieć, dlaczego ktoś udostępnia taki a nie inny status oraz dlaczego otrzymuje dużo lajków.
77
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zobaczcie, tak wygląda prawdziwa zima. Nie u nas, ale piękna
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Psychologia - pojmowana przez człeka z politechniki
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Bo najpiękniejsze jest wnętrze - czyli nauka anatomii oczami studenta medycyny
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Codzienne zjawiska wyjaśnione prostymi gifami
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Rosyjscy mistrzowie Photoshopa
Przejdź do artykułu 5 przestarzałych technologii, od których zależy życie wielu osób w nowoczesnym świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą