Szukaj Pokaż menu

Kiedy wszystko na świecie mówi ci, że dziś nie jest twój dzień

66 461  
259   26  
...obejrzyj te zdjęcia. Oni naprawdę mają gorzej.

#1.

Jak dopalacze zawojowały Europę na przełomie XX i XXI wieku. Historia prawdziwa

58 860  
146   29  
Afera związana z dopalaczami w naszym kraju póki co ucichła, a media przestały zalewać nas informacjami o kolejnych przypadkach zatruć związanych z niebezpiecznymi substancjami. Czy jednak znamy historię środków odurzających owianych tak złą sławą?

7 gier planszowych, w które grano w nazistowskich Niemczech

61 339  
189   31  
Gdy dorośli mężczyźni walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, w domu pozostawały samotne matki z gromadką pociech. Czas umilano sobie między innymi takimi "sympatycznymi" grami planszowymi...

#1. Bombowce nad Anglią (Bomber uber England, 1940)

Kliknij i zobacz więcej!
Gra została wydana przez Niemców jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy na froncie zachodnim, pokonaniem Francji i ewakuacją wojsk brytyjskich przez Dunkierkę. Powietrzna "Bitwa o Anglię" była wówczas także nieznaną, choć niedaleką przyszłością, ale niemieckie dzieci bombardowały Wielką Brytanię już na początku 1940 roku.

Reguły gry "Bombowce nad Anglią" były bardzo proste - plansza do gry posiadała otwory i załączoną małą katapultę, strzelającą kulkami. Celny strzał - umieszczenie kulki w dołku, czyli zniszczenie brytyjskiego miasta - oznaczał zdobycie punktów przez gracza. 100 punktów zdobywało się trafiając w Londyn. 40 - za zniszczenie Liverpoolu. W przypadku uderzenia na neutralną Brukselę i Amsterdam zawodnik karany był 80 punktami ujemnymi.

#2. Gra "Stuka Atack". 1941 r.

Kliknij i zobacz więcej!
"Stuka" to Sturzkampfflugzeug - bombowiec nurkujący Junkers Ju 87 Stuka. Na początku II wojny światowej w niemieckiej propagandzie samolot ten stał się symbolem Blitzkriegu i wielkości Luftwaffe.

Zasady są proste - gracz rzuca kostkami i ma za zadanie doprowadzenie samolotu do bazy wroga, zbombardowanie jej i powrót do swojej bazy. Po drodze, tam i z powrotem, musi unikać wrogich dział przeciwlotniczych i reflektorów.

#3. Gra "Strzelec spadochronowy" (Fallschirmjäger Spiel).

Kliknij i zobacz więcej!

Spadochroniarze lądują na terytorium wroga, zdobywając punkty za precyzyjne lądowanie.

#4. Gra "Z Prienem przeciwko Anglii" (Mit "Prien" gegen England).

Kliknij i zobacz więcej!

Gra na cześć niemieckiego oficera Kriegsmarine Günthera Priena. Prien, nazywany "Bykiem ze Scapa Flow", był najsłynniejszym oficerem broni podwodnej w historii. Dowodząc okrętem U-47 zasłynął akcją zatopienia brytyjskiego pancernika HMS "Royal Oak" w porcie w Scapa Flow. Zginęło wówczas 833 marynarzy.

Gracz miał do dyspozycji sześć okrętów podwodnych, którymi musiał dotrzeć do Anglii i wrócić.

#5. Gra "Adler-Luftkampfspiel", 1940 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Ta gra planszowa symuluje bombardowanie. Dostępne są 24 drewniane samoloty - myśliwce i bombowce. Myśliwce są szybsze. Bombowce muszą dolecieć z przeciwległej strony mapy, przetrwać atak artylerii przeciwlotniczej, a następnie zrzucić swoje bomby na różnego rodzaju cele. Specjalne kostki są dla różnych typów ruchu i bombardowania.

Z opisu: Gra została wymyślona przez oficera Luftwaffe i wykracza daleko poza schematy przeciętnej gry planszowej. Daje wyobrażenie o taktyce walki powietrznej. Gra wykonana jest dla niemieckiej młodzieży, jak również dla pilotów Luftwaffe.
Plansza wyraźnie wskazuje na cel - Anglia.

#6. Gra "Walka ze złodziejem węgla" ("Jagd auf Kohlenklau"), 1942 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Gra stała się integralną częścią kampanii propagandowej. W ramach tej kampanii wzywano Niemców do oszczędzania węgla i niemarnowania energii elektrycznej. Wizualizacją marnotrawnego i nieodpowiedzialnego Niemca był Kohlenklau - Złodziej Węgla. Zgodnie z regułami gry poświęconej polowaniu na niego, gracze poruszają się po polu gry, podzielonym na komórki w trzech różnych kolorach. Czarne oznaczały dodatkowe punkty - gracz zaoszczędził paliwo i energię dla Fatherlandu. Czerwone - wręcz przeciwnie - gracz nie oszczędza energii i traci punkty, białe - nic się nie stało.
Cztery miliony egzemplarzy gry "Kampf dem Kohlenklau" rozeszły się głownie wśród gospodarstw wielodzietnych.

#7. Gra "Żydzi - won!" (Juden Raus!), 1936 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1935 roku w Norymberdze zostały przyjęte niesławne ustawy rasowe. Producenci gier planszowych szybko zareagowali na zmiany w prawodawstwie niemieckim. Gra jest zalecana dla dzieci jako "zabawna i pouczająca". Gracz miał wyprowadzić Żydów z miasta i dostarczyć ich do punktu zbornego, skąd mieli udać się do Palestyny.

Kliknij i zobacz więcej!
Tak w tej grze wyglądali Żydzi.

Zasady gry stanowiły: "wygrałeś, jeśli udało ci się wydalić wszystkich sześciu Żydów". Gra okazała się wielkim sukcesem komercyjnym - zostało sprzedanych ponad milion egzemplarzy.
189
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak dopalacze zawojowały Europę na przełomie XX i XXI wieku. Historia prawdziwa
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Zupełnie nietrafione przepowiednie całkiem mądrych ludzi
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Znane dziś firmy, które zaczynały swoją karierę w zupełnie innych branżach
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Co planował Leonardo Da Vinci? Jego lista "rzeczy do zrobienia" robi wrażenie
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje XLIII
Przejdź do artykułu Podniebne Opowieści: Lockerbie - miasteczko, które skupiło uwagę świata tuż przed świętami 1988

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą