Szukaj Pokaż menu

Zasłyszane w aptece, czyli autentyczne teksty, jakie słyszą farmaceuci II

104 882  
399   38  
To było nieuniknione. Oto kolejna część autentyków usłyszanych przez farmaceutów, a także ludzi z kolejki. Tym razem opowiadania nadesłane przez naszych fanów i bojowników. Miłej lektury!

Gratka! Do kupienia mieszkanie żywcem wyjęte z filmów z Austinem Powersem

36 727  
93   16  
Jeśli jesteś fanem Austina Powersa, agenta specjalnej troski, to to jest mieszkanie dla ciebie, a przynajmniej masz się na czym wzorować urządzając własne. W Chicago na rynek wtórny trafił apartament z lat 70., który wygląda jak żywcem wyjęty z tej absurdalnej komedii.

#1. Większość salonu zajmuje ogromna okrągła kanapa

15 faktów o haremach

125 768  
283   77  
Zastanawiałeś się kto wyrabia twoją normę na partnerki? Najprawdopodobniej są to mniej lub bardziej bogaci muzułmanie, kontynuujący tradycję posiadania haremów. Przed wami garść informacji o tych obcych nam relacjach damsko-męskich.

#1. Nieco historii

„Harem” z arabskiego znaczy „zakazane, święte miejsce”. Tym słowem określano część muzułmańskiego domu, gdzie wstęp był zabroniony dla każdego oprócz pana domu i eunuchów. Harem jako zjawisko pojawił się za czasów dynastii Abbasydów, panujących na Bliskim Wschodzie od połowy VIII do połowy XIII wieku. Największe liczebnie haremy istniały w Imperium Osmańskim, gdzie każdy z sułtanów posiadał nawet 1000 kobiet, a swoje kolekcje często uzupełniali kolejnymi cudzoziemkami. Słuchy o tym raju na ziemi dochodziły do Europejczyków poprzez posłanników trzymanych tam kobiet, podróżników i eunuchów. Pełne informacje wyciekły dopiero w 1909 roku, czyli po utracie władzy przez ostatniego władcę Imperium Osmańskiego Abdülhamida II.

#2. Haremy na Rusi


Okazuje się, że własne stadko kobiet miał także chrzciciel Rusi książę Włodzimierz Wielki. W „Powieści minionych lat” - staroruskim latopisie, opisującym dzieje państwa ruskiego, czytamy: „Był zaś Włodzimierz opanowany przez chuć żeńską (…), a nałożnic miał trzysta w Wyszogrodzie, a trzysta w Białogrodzie, a dwieście na Berestowie w siółku, które zowią teraz Berestowe. I był nie syty rozpusty, przywodząc do siebie mężatki i dziewice gwałcąc”. Zachowało się też wiele świadectw o tajnych haremach trzymanych przez innych możnych na Rusi aż do XVIII wieku, kiedy porządek z tym zrobił sam Piotr Wielki.

#3. Współczesność


W dzisiejszych czasach haremy istnieją w krajach, gdzie silnie trzymają się muzułmańskie tradycje religijne. Oparte na zasadzie haremu rodziny poligamiczne spotyka się także w państwach, gdzie muzułmanie stanowią mniejszość, np. w Tanzanii. Wyznawców Allaha jest tam 30%, a w poligamicznym związku jest tam co czwarta mężatka. Z kolei w prawie całkowicie chrześcijańskim Suazi głowa państwa, król Mswati III, ma 15 oficjalnych żon i 25 dzieci. Co roku podczas święta Umhlanga spośród tysięcy niezamężnych dziewcząt wybiera sobie nową żonę do kolekcji. 47-letni król i tak nie przebił jeszcze rekordu swojego ojca, który miał 70 kobiet.
Niedawno świat obiegła informacja, że własny harem założył również Kim Dzong Un. Z początku ten nie traktowany serio przywódca zarzekał się, że będzie wierny tylko jednej kobiecie, ale po narodzinach dziecka i wyleczeniu się z podagry postanowił urządzić casting na nałożnice.

#4. Same plusy


Brytyjscy naukowcy twierdzą, że poligamiczny związek ma same zalety – w haremie kobiety rzadziej głodują, dzieci mniej chorują, więcej jest bydła i ogólnie stopa życiowa takiej rodziny jest wyższa.

#5. Kopciuszki w haremie


Sytuacja kobiety w tradycyjnym haremie zależała od stopnia jej zbliżenia do władcy. Jeśli nie cieszyła się jego uwagą, to raczej miała ciężki los – kierowano ją do pracy, była poniżana i wyśmiewana. Natomiast jeśli nałożnica była lubiana przez właściciela haremu i w dodatku urodziła mu syna, to jej status znacząco się poprawiał, aż do poziomu głównej zony, co pociągało za sobą konkretne nagrody, np. biżuterię i nieruchomości.

#6. Dzisiejsze haremy

Dzisiaj przy tworzeniu haremów arabscy mężczyźni kierują się regułami Koranu, który redukuje maksymalną liczbę żon do czterech, z zastrzeżeniem, że mąż musi gwarantować każdej z nich taki sam poziom życia. Każda z nich ma określony zakres obowiązków: najmłodsza wychowuje wszystkich synów mężczyzny, najstarsza zarządza pozostałymi, a średnie odpowiadają za porządek i kuchnię. Właściciele haremów starają się, by ich kobiety żyły oddzielnie i w miarę możliwości rzadko widziały się nawzajem. Idealną sytuacją jest taka, gdy jedna nie widzi jak mąż idzie do domu drugiej. Nie wszyscy mężczyźni dysponują wystarczającymi środkami do zapewnienia takich warunków i w mniej majętnych rodzinach żony żyją razem i wspólnie prowadzą dom.

#7. Rzadkie dokumenty


Kobiety pozostające w haremie wiodły odosobnione i skryte życie. Rzadkie portrety takich żon możemy oglądać dzięki malarstwu i fotografii. Irański szach Naser ad-Din był wielkim miłośnikiem fotografowania i osobiście robił zdjęcia swoim żonom. Towarzyszył mu w tym uchodźca z Rosji Anton Sewriugin. Na tych starych fotkach widzimy pełne irańskie kobiety ze zrośniętymi brwiami, a nawet wąsami. Ich krótkie spódniczki są efektem pobytu szacha w Sankt-Petersburgu, gdzie w 1873 r. miał okazję oglądać słynny rosyjski balet. Władcy tak spodobały się stroje tancerek, że nakazał szyć podobne dla swoich kobiet.

#8. Sytuacja wewnętrzna


Badacze porównują życie w haremie do angielskiej szkoły dla dziewcząt lub żeńskiego zakonu. Oprócz młodych nałożnic i żon w tej części domu mieszkali także krewni płci żeńskiej, wychowawczynie, służące i eunuchy robiące za ochronę. Łatwo się domyślić, że wybuchały tam kłótnie, knuto intrygi, tworzyły się grupki, a każda z dziewczyn marzyła, by zdobyć status ulubionej żony.

#9. Jak tam trafiały?


Kobiety trafiały do haremów na różne sposoby. Niektóre były kupowane na rynku niewolników, inne były prezentem od wezyrów i wielmożnych, jeszcze inne rodzina dobrowolnie oddawała do haremu, gdyż uważano to za prestiż i dobry sposób na karierę. Do żon „awansowały” czasem także proste służące, np. Słowianka Anastazja Lisowskaja.

#10. Wpływowa żona


Lisowska, znana w Europie jako Roksolana, została schwytana przez Tatarów i wywieziona z terenów obecnej Ukrainy. Dziewczyna trafiła do Imperium Osmańskiego i zgodnie z legendą była prezentem dla młodego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Piękna oraz mądra dziewczyna szybko wypchnęła konkurentki i z czasem stała się najpotężniejszą sułtańską żoną w historii. Mogła sypiać z sułtanem poza kolejnością i rodzić mu nie jedno, a pięcioro dzieci. Przez ćwierć wieku Roksolana rządziła sułtanem, haremem i Imperium Osmańskim. Chociaż jej syn Selim II nie był pierworodnym, kobieta postarała się, by to właśnie on przejął władzę po ojcu.

#11. Z zachodu do arabskiego haremu


O tym, że bliskie kontakty z szejkami są bardzo dochodowe wiemy dzięki polskim „modelkom”. Okazuje się, że nie tylko one chcą w ten sposób poprawić swój status materialny. Szejkowie prześcigają się w ściąganiu do haremów zachodnich kobiet – modelek, celebrytek i zwyciężczyń konkursów piękności. W haremie sułtana Brunei przez krótki czas była Miss USA z 1992 roku. Po opuszczeniu władcy podała go do sądu za wykorzystanie w charakterze prostytutki, ale zgodnie z orzeczeniem sądu nie dość, że żadnego przymusu nie było, to jeszcze kobieta dostała za swoje usługi 100 tysięcy dolarów, brylantową kolię i inne prezenty. Sam sułtan dysponuje pałacem z 1788 komnatami, a jego harem liczy ponoć nawet 700 kobiet.

#12. Nauka


Chociaż kobiety w haremie uczono gramatyki, śpiewu, tańca i etykiety, to ich głównym zadaniem było i jest zadowalanie władcy. Dlatego ze skromnych dziewczyn robiono profesjonalne boginie łoża. Oczywiście kandydatka na nowy nabytek musiała być nietknięta, a gdy już padł na nią łaskawy wzrok właściciela haremu, dziewczyna była poddawana różnym zabiegom upiększającym, w tym depilacji. Następnie musiała na czworaka podejść do łoża władcy i pocałować kraj posłania, na którym czekał już mężczyzna. W XXI wieku wciąż obowiązują określone kryteria wyboru – kandydatka musi przejść test na dziewictwo i na obecność chorób wenerycznych oraz rozmowę kwalifikacyjną.

#13. Testy

Nowo wybrane kobiety są obserwowane przez specjalnie wyznaczone do tego osoby. Prowokują one kłótnie, by sprawdzić jak zachowa się dana dziewczyna. Mieszkanka haremu musi umieć rozwiązywać konflikty, a mężczyzna ze swojej strony musi przestrzegać pewnych zasad, które mają zapobiegać zatargom, np. sypiać z żonami zgodnie z kolejnością.

#14. Ciężki los?


Europejczycy zawsze współczuli kobietom przebywającym w haremie, ale bliskowschodnie niewiasty odbierały to zupełnie inaczej. Dla nich harem oznaczał dobrobyt, świadomość, że ani im, ani ich dzieciom nic nie będzie brakować. Dawniej panowała w haremie prawdziwa rotacja kadr – po dziewięciu latach służby nałożnica mogła opuścić pałac, a na odchodne dostawała ogromny majątek, pozwalający się wygodnie urządzić na nowym etapie życia. Właściciel haremu mógł wcześniej zwolnić kobietę, jeśli ta zwróciła się do niego z taką prośbą.

#15. Niehumanitarne czasy


Gdy w wieku 70 lat zmarł prezydent Syrii Hafiz al-Asad, jego syn Baszszar nakazał 40 nałożnicom ojca opuścić kraj w przeciągu 24 godzin bez jakichkolwiek rzeczy osobistych i wartościowych. Niemiecki Das Bild donosił wtedy, że wśród kobiet były Niemki, Szwedki, Francuzki, ale ani jednej Arabki.
Dawniej w haremie działały teatry, zajęcia taneczne i odbywały się koncerty, a kobiety miały do swojej dyspozycji salon urody oraz dostęp do bardzo wielu innych atrakcji. Obecnie żony muszą wykonywać wszystkie prace domowe, a o zabawie mogą zapomnieć. Oczywiście wszystko zależy od męża i jego stanu majątkowego, ale trudno nie odnieść wrażenia, że współczesne haremy bardziej przypominają więzienie.
283
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Gratka! Do kupienia mieszkanie żywcem wyjęte z filmów z Austinem Powersem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu 10 potwornickich ciekawostek o porno
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o najcenniejszym kruszcu - złocie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą